Entinen valtakunnansovittelija Juhani Salonius antaa kovaa kritiikkiä keskenään kiisteleville työmarkkinajärjestöille. Saloniuksen mielestä osapuolet ovat kadottaneet ison kuvan ja neuvotteluissa on takerruttu muotoseikkoihin.
– Nyt pitäisi neuvotella sisältökysymyksistä, kilpailukyvyn parantamisesta, työllisyyden parantamisesta. Nyt puhutaan menettelytavoista ja -muodoista. Minusta nyt pitäisi palata asiakysymyksiin, Salonius sanoo.
Saloniuksen mukaan työrauhajärjestelmä ei tällä hetkellä toimi Suomessa lainkaan. Tämä heijastuu Suomen luotettavuuteen maailmalla.
– Meillä oli viime vuonna 143 lakkoa, Ruotsissa viisi ja Norjassa kymmenen. Tämä systeemi ei nyt toimi, Salonius jyrähtää.
Salonius kehottaa työmarkkinajärjestöjä ottamaan mallia etenkin muista Pohjoismaista.
– He ovat onnistuneet tässä järjestelmässä, siellä on hyvä työrauha, siellä asiat sujuvat. Kilpailukykykin on parantunut. En ymmärrä, miksei meillä voitaisi näin tehdä.
Salonius arvelee työilmapiirin olevan tällä hetkellä huono järjestöjen välillä. Hän kuitenkin pitää tätä vain tekosyynä olla jatkamatta neuvotteluja ja ratkaisun etsimistä.