Artikkeli on yli 11 vuotta vanha

Stubb kannatuksesta: "Tulemme kääntämään tämän"

Yle Uutisten kannatusmittauksessa kokoomus sujahti enää kolmanneksi suurimmaksi puolueeksi ja jäi SDP:n taakse.

Alexander Stubb eduskunnan kyselytunnilla.
Alexander Stubb eduskunnan kyselytunnilla torstaina. Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva
  • Yle Uutiset

– Tämäntyyppiset gallup-tulokset harmittavat. Sehän on ilman muuta selvää, että kokoomus haluaisi istua paalupaikalla 25–26 prosentin kannatuksella. Se ei ole tilanne, kommentoi pääministeri, kokoomuksen puheenjohtaja Alexander Stubb puolueensa kannatusta Yle Uutisille.

Yle Uutisten tammikuun kannatusmittauksessa tuolla paalupaikalla istuu keskusta tasan 26 prosentin osuudella. SDP:n kannatus nousi 17,2 prosenttiin, ja kokoomuksen laski 16,3 prosenttiin.

Stubbin mielestä kannatuslukujen edessä kannattaa olla rehellinen. Eduskuntavaalit ovat kolmen kuukauden kuluttua, mikä on hänen mukaansa riittävästi.

– Onneksi tässä on vielä aikaa ja paljon. Me tulemme kääntämään tämän, Stubb sanoo.

– Me hallituksessa – ja minä pääministerinä viimeisen kuuden kuukauden aikana – olemme tehneet 24 tuntia vuorokaudessa töitä Suomen eteen. Me olemme ajaneet Suomen intressiä ympäri maailmaa ja myös täälläpäin.

Alexander Stubb analysoi, että äänestäjät pohtivat nyt parasta puoluetta tilanteessa, jossa painaa kolme suurta kansainvälistä kriisiä: Ukrainan ja Venäjän konflikti, Kreikan tilanne ja Pariisin terrori-iskut jälkimaininkeineen. Samalla kotimaan talous on vaikeassa jamassa.

Kokoomuksen kannatus on ollut näin alhaalla viimeksi 90-luvun lamassa. Stubbin mielestä se johtuu siitä, että kokoomus on perinyt vaikean taloustilanteen.

– Se kertoo sen, että tulemme taistelemaan ja nousemaan tästä, ja aivan varmasti, Stubb vakuutti.