Artikkeli on yli 10 vuotta vanha

Suomalaiskenraalin arvio: Isisin joukot voivat nujertua vuoden sisällä

Terroristijärjestö Isisin kukistuminen Irakissa ja Syyriassa on jo lähellä, arvioi maavoimien operaatiopäällikkö Petri Hulkko. Suomi on kouluttanut yhteisoperaatiossa jo noin tuhannelle peshmerga-kurditaistelijalle sodankäyntiä Pohjois-Irakissa.

Petri Hulkko.
Prikaatikenraali Petri Hulkko. Kuva: Yle
  • Janne Toivonen

Terroristijärjestö Isisin sotilaallinen lyöminen Irakissa ja Syyriassa voi olla enää vuoden kysymys, arvioi Suomen maavoimien operaatiopäällikkö, prikaatikenraali Petri Hulkko.

– On ilmiselvää, että Isis lyödään sotilaallisesti. Mutta se vaatii maahyökkäystä, saappaita maassa jotka valtaavat sen maa-alueen Isisiltä. Veikkaisin, että sotilaallisesti Isis on nujerrettavissa seuraavan vuoden aikana, Hulkko sanoo.

Hulkko arvioi, että Isis on menettänyt suorituskykyään merkittävästi erityisesti ilmaiskujen ansiosta.

– Taisteluvoiman lisäksi on heikennetty rahanhankintakanavia eli öljyntuotantoa, asekauppaa, huumekauppaa ja vastaavaa, jolla Isis rahoittaa toimintaansa ja erityisesti ulkomaiset taistelijat.

Suomi on kouluttanut pataljoonan verran peshmerga-taistelijoita sotimaan

Suomi on osallistunut Isisin vastaiseen operaatioon viime kesästä lähtien. Noin viidenkymmenen sotilaan osasto kouluttaa kurdien peshmerga-taistelijoita taisteluihin Isisiä vastaan leirillä Erbilin kaupungissa Pohjois-Irakin kurdialueella.

– Se on pääosin perusjalkaväkikoulutusta, ammuntoja, asutuskeskustaisteluja ja ryhmän etenemismuotoja, kaikkea mikä suomalaisellekin sotilaalle ja reserviläiselle on tuttua, Hulkko sanoo.

Pääosin reserviläisistä koostuvat suomalaiskouluttajat on turvallisuussyistä eli ääri-islamistien koston varalta pidetty visusti julkisuudelta piilossa.

Suomi on vajaassa vuodessa ehtinyt kouluttaa Hulkon mukaan pataljoonan verran sotilaita, eli noin tuhat kurdia. Koulutus on otettu Hulkon mukaan erittäin hyvin vastaan. Suomalaiset reserviläiset ovat monenikäisille kurditaistelijoille ikään kuin vertaiskouluttajia.

Koulutus on auttanut kurdeja muun muassa haavoittuneiden hoidossa ja itsetehdyiltä räjähteiltä suojautumisessa.

– Tappiot rintamalla ovat vähentyneet. Kaikki koulutus on otettu vastaan kiitollisuudella ja erittäin motivoituneesti, Hulkko sanoo.

Suomi päätti keväällä jatkaa operaatiota ainakin vuodella. Suomi kaksinkertaistaa syksyllä Erbilin osaston vahvuuden sataan sotilaaseen ja jatkaa Erbilin alueella ainakin loppukesään 2017 asti.

Miten käy Isisin aatteen?

Otollinen aika maahyökkäykselle Isisiä vastaan on Hulkon mukaan joko ennen keskikesän paahtavia helteitä, jotka ovat hyökkääjälle tukalat, tai ennen talven sadekautta, joka tekee hyökkäysmaastosta liejua.

Maahyökkäyksen päävoimat tulevat todennäköisesti Irakin armeijasta. Peshmerga-joukoilla on vastuu Pohjois-Irakin kurdialueen turvallisuudesta, ja ne tukisivat hyökkäystä Mosulin rintamalla lähellä Erbiliä.

Hulkko tietää, että sotilaallisesta voitosta huolimatta Isisin lopullinen lyöminen on hankalaa. Isisin aate on saanut kaikupohjaa muun muassa valtatyhjiöstä kärsivässä Libyassa.

– Sotilaallinen lyöminen on itsestään selvää. Mutta siihen en ota kantaa, miten Isisin aatteen käy, Hulkko sanoo.

Aiheesta lisää tiistain A-studiossa TV1:ssä kello 21.00.