Artikkeli on yli 11 vuotta vanha

Suomen Sisu perustaa alueellisia järjestöjä

Perussuomalaisten kansanedustajan Olli Immosen johtama Suomen Sisu -järjestö kertoo perustaneensa ensimmäisen "uusimuotoisen piirijärjestön" Pohjois-Pohjanmaalle. Tarkoituksena on perustaa järjestöjä myös muualle maahan.

Olli Immonen
Kuva: Lehtikuva
  • Anna Leppävuori

Kansallismieliseksi järjestöksi itseään kuvaava Suomen Sisu on perustamassa alueellisia piirijärjestöjä. Järjestö kertoo tiedotteella perustaneensa torstaina ensimmäisen piirijärjestön, joka perustettiin Pohjois-Pohjanmaalle.

Piirijärjestön organisaatiossa on mukana ainakin perussuomalaisten ja muutos 2011 -puolueen poliitikkoja, kuten perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Jenna Simula, joka on myös kansanedustaja Olli Immosen avustaja. Hän on ollut mukana myös valtakunnallisen Suomen Sisun toiminnassa. Oulun piirijärjestön varapäälliköksi valittu, Muutos 2011 Pohjoisen piirin puheenjohtajanakin toimiva Pasi Rousu on ollut ehdolla kansanedustajaksi muutos 2011 -puolueesta.

Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen on valtakunnallisen Suomen Sisun puheenjohtaja.

Suomen Sisun varapuheenjohtaja Teemu Lahtinen sanoo, että Oulun piirijärjestö on tienraivaaja ja tarkoitus on perustaa muita piirijärjestöjä.

– Suomen Sisun oululaisten puheenjohtaja Olli Immosen ja kirjuri Jenna Simulan vaikutuksesta Pohjoisen pääkaupungista on tulossa sisulaisittain todellinen pääkaupunki.

Suomen Sisun mukaan sen jäsenmäärä on kasvanut kesän aikana räjähdysmäisesti.