Artikkeli on yli 17 vuotta vanha

Efora aloittaa yt-neuvottelut

Paperi- ja sellualan kunnossapidon palveluyhtiö Efora aloittaa yt-neuvottelut, joiden piirissä on 335 ihmistä. Paperiliitto ei aio palata neuvottelupöytään ensi tiistaina.

Yhtiö ei kerro, koskevatko neuvottelut lomautuksia vai irtisanomisia vai molempia.

Neuvottelujen piirissä on 130 työntekijää Imatralla, 110 Veitsiluodossa, 45 Oulussa ja 40 Varkaudessa sekä neljä Heinolassa ja kuusi Uimaharjulla. Vaikutukset täsmentyvät neuvottelujen päätyttyä.

Efora toimii pääasiassa Stora Enson tehtailla ja vastaa kunnossapidosta.

Yhtiön mukaan neuvottelujen tarkoituksena on parantaa yhtiön kilpailukykyä ja tehostaa toimintaa.

Paperiliittolaiset eivät jatka neuvotteluja

Paperiliitto ei aio palata Eforan irtisanomisia koskeviin yt-neuvotteluihin ensi viikon tiistaina. Stora Enson pääluottamusmies Jouko Suomalainen kertoo, että työntekijäpuoli pitää kiinni vaatimuksestaan, että yhteistoimintaneuvottelut käytäisiin yksikkökohtaisesti. Työnantajan esityksen mukaisesti yt-neuvottelut käydään keskitetysti. Työntekijät marssivat ulos ensimmäisestä yt-tapaamisesta viime viikon torstaina.