Artikkeli on yli 14 vuotta vanha

Vihreät: Tympääntyminen suuriin saanut perussuomalaiset nousuun

Hallituspuolue vihreät katsoo, että perussuomalaisten kannatuksen nousu johtuu kansalaisten tympääntymisestä suuriin puolueisiin. Vihreät korostaa, että se käy tulevissa vaaleissa arvokamppailua nimenomaan perussuomalaisia vastaan.

Anni Sinnemäki
Kuva: YLE

Vihreiden puheenjohtaja Anni Sinnemäki lupasi puheessaan puoluehallitukselle Helsingissä, että vihreät on ensi vaaleissa Suomea uudistava vaihtoehto.

- Me haluamme muutosta ja uutta ajattelua tähän maahan, emme vanhan meiningin jatkumista. Vanhojen puolueiden kannattamat hyväveliverkostot ja jämähtänyt eturyhmäajattelu tarvitsevat muutosta, Sinnemäki sanoi.

Sinnemäen mukaan vihreät tavoittelee paikkaa myös seuraavassa hallituksessa, mutta vain silloin, jos sen asema on nykyistä vahvempi.

Videolla tukea homoille

Vihreät otti puoluehallituksessa kantaa myös homokeskusteluun. Puheenjohtaja Sinnemäki julkaisi homojen tasa-arvoa puolustavan videopuheen.

Sinnemäki kuvaili viimeaikaista homokeskustelua hämmentäväksi. Hän pitää seuraavia vaaleja arvokamppailuna siitä, voivatko erilaiset ihmiset elää Suomessa keskenään yhdenvertaisesti.