Artikkeli on yli 14 vuotta vanha

Merkel torjuu Suomen Kreikka-vakuudet

Saksan liittokansleri Angela Merkel on torjunut Suomen Kreikka-lainalle vaatimat vakuudet, kertovat uutistoimisto Reutersin haastattelemat lähteet. Reutersin mukaan Merkel sanoi kristillisdemokraattisen puolueensa ja sen baijerilaisen sisarpuolueen edustajille, ettei sopimuksia tehdä niin kuin Suomi ja Kreikka ovat tehneet.

Saksan liittokansleri Angela Merkel puhuu toimittajille lehdistötilaisuudessa.
Saksan liittokansleri Angela Merkel puhui toimittajille lehdistötilaisuudessa valtiovierailullaan Serbiassa 23. elokuuta. Kuva: Srdjan Suki / EPA

Lisäksi Merkel torjui eurobondit eli euromaiden yhteiset joukkovelkakirjalainat. Merkelin mukaan Saksan vihreiden ja sosiaalidemokraattien vaatimukset eurobondeista ovat erittäin varomattomia.

Aiemmin Saksan työministeri Ursula von der Layen vaati vakuuksia tuleville euroalueen apueuroille. Von der Leyen sanoi Saksan television haastattelussa, että vakuuksina voisivat toimia esimerkiksi kultavarannot tai valtionyhtiöiden osuudet.

Hän totesi, että useat maat tekevät paljon töitä taloutensa tasapainottamiseksi. Vakuuksia kuitenkin tarvitaan, jotta talouskuriin kannustettaisiin myös pidemmällä aikavälillä.

Suomen ja Kreikan valtiovarainministerien neuvotteleman sopimuksen mukaan Kreikka tallettaa Suomen valtion tilille vakuutena lainasta tietyn summan, joka sijoitetaan mahdollisimman vähäriskisiin arvopapereihin. Summan ja sille saatavien korkojen on tarkoitus kattaa pitkällä tähtäimellä Suomen takausta vastaava lainasumma. Kreikan antama vakuus olisi siis vain osa Suomen takaaman lainan summasta.