Artikkeli on yli 14 vuotta vanha

Kreikka: Pelastuspaketti tai ulos eurosta

Kreikan hallitus sanoo joutuvansa jättämään euron, jos se epäonnistuu toisen pelastuspaketin saamisessa. Hallituksen mukaan seuraavat kuukaudet näyttävät, pystyykö Kreikka välttämään konkurssin.

  • Jussi Hanhivaara

Hallituksen tiedottajan Pantelis Kapsiksen mukaan velkakriisin rampauttama maa joutuu lähtemään eurosta, jos toinen 130 miljardin euron tukipaketti jää toteutumatta.

Kreikka on pysynyt pinnalla viime toukokuussa saamansa 110 miljardin euron tuen ansiosta. Sen saamiseksi kreikkalaiset ovat joutuneet nielemään rajuja leikkauksia, ja lisää voi olla tulossa, hallituksen tiedottaja sanoi.

Toisesta apupaketista päästiin sopuun lokakuussa, mutta sen maksamista ei ole vielä viimeistelty. Kreikka keskustelee lainan järjestelyistä kansainvälisten tarkkailijoiden kanssa myöhemmin tässä kuussa.

- Emme voi pitää toista erää itsestäänselvänä, Kapsis varoittaa.