Euroryhmän puheenjohtaja Jean-Claude Junckerin mukaan yhtenä syynä on, ettei Kreikka edelleenkään täytä uuden 130 miljardin euron apupaketin kaikkia vaatimuksia.
YLE Uutisten tietojen mukaan suuri ongelma on se, ettei poliittisilta päättäjiltä ole saatu sitoumuksia sovitun säästöohjelman toteuttamiseen.
Euromaille ei riitä se, että Kreikan parlamentti hyväksyy EU:n ja kansainvälisen valuuttarahaston kanssa tehdyt säästöt, vaan hallituspuolueilta vaaditaan allekirjoitetut vakuutukset, että ne myös toteutetaan riippumatta tulevista vaaleista ja niiden tuloksesta.
Kreikan hallituksen rivit ovat jo rakoilleet eikä puoluejohtajat pysty vaalien takia pitämään edes omiaan kurissa.
Lisäksi apupaketin rakentamisessa on teknisiä kysymyksiä auki.
Yksi niistä on komission työstämä velkakestävyysarvio, joka ei ilmeisesti ole valmis. Siinä lasketaan muiden muassa, pystyykö Kreikka uuden lainan ja yksityisten sijoittajien saatavien leikkauksien turvin luotsaamaan itsensä kestävälle tielle edes vuosien päästä.
Junckerin mukaan näihin kuuluu myös runsaan 300 miljoonan eurojen säästöjen kohdentaminen. Kreikan parlamentti sinetöi noin 3 miljardin euron säästöpaketin maanantaina kansalaisten mellakoidessa kaduilla, mutta kaikkia säästöjä ei ole kohdennettu riittävän tarkasti.
Ongelmaa aiheuttaa maaliskuun lopulla Kreikalle lankeava lähes 15 miljardin euron lainan erääntyminen.
Vanhasta 110 miljardin euron lainasta on käyttämättä vielä parikymmentä miljardia ja maksu voitaisi hoitaa siitä, mutta euromaat ovat nimenomaan halunneet kiirehtiä uutta 130 miljardin lainapakettia, johon sisältyisi yksityisten sijoittajien vastuu. Rahoitus haluttaisi hoitaa siksi siitä.
Mahdolliset päätökset siirtyvät nyt ainakin ensi viikon alun euromaiden kokoukseen.
Samalla myös Suomen ja Kreikan välisen vakuussopimuksen allekirjoittaminen lykkääntyy eteenpäin.