Terveydenhuollon ulkoistaminen on jopa lisännyt kuluja
Kuntien terveydenhuollon ulkoistaminen ja yksityistäminen eivät ole tuoneet kunnille säästöjä, vaan jopa lisänneet kuluja. Kilpailutus ei ole myöskään laskenut kustannuksia, vaan lähinnä nostanut hintoja.
Hiljattain ilmestyneiden tutkimusten mukaan kuntien ulkoistamat terveysasemat myös tuottavat vähemmän terveyspalveluita kuin kuntien omat terveysasemat.
- Ainakaan kuntien johtavien ylilääkärien mielestä ulkoistaminen ei ole tuonut säästöjä, vaan osan mielestä jonkin verran lisäkustannuksia. Noin kolmanneksen mukaan siitä on tullut huomattavia lisäkustannuksia, kertoo Kelan terveysturvan tutkimuksen päällikkö Hennamari Mikkola.
Tutkimuksen mukaan kilpailutus ei myöskään ole alentanut ulkoistettujen palvelujen hintoja vaan päinvastoin.
- Yllättävä tulos oli se, että ylilääkärit kokivat, että kilpailutus jopa nostaisi hintoja, Mikkola sanoo.
Ulkoistamiseen ajauduttu lääkäripulan takia
Mikkolan mukaan monet kunnat ovat ikään kuin ajautuneet terveyspalveluiden ulkoistamiseen.
- Ei ole saatu palkattua lääkäreitä, joten tähän tilanteeseen on ikään kuin ajauduttu. En tiedä yhtään kuntaa, joka olisi alettuaan käyttää vuokralääkäreitä palannut vanhaan. Se on vähän kuin oravanpyörä, että kun on lähdetty tälle tielle, se on vain laajentunut, Mikkola sanoo.
Lähes puolessa terveyspalveluita ulkoistaneista kunnista ei ole jaksettu arvioida omia terveyspalveluja, vaan sitä on pidetty työläänä.
Ulkoistetuilla terveysasemilla vähemmän palveluita
Kouvolan alueella tehdyn tutkimuksen mukaan ulkoistetut terveysasemat tuottavat asukkaille myös vähemmän palveluita kuin kuntien omat terveysasemat.
-Ulkoistetut palveluntuottajat tuottavat selkeästi vähemmän palveluita kuin kunnan omat terveysasemat. Lyhyen tutkimusajan puitteissa nähtiin, että ulkoistetuissa paikoissa on jopa 40 prosenttia vähemmän palveluita väestölle kuin on kunnan omilla terveysasemilla, kertoo Kouvolan kaupungin johtava ylilääkäri Kati Myllymäki.
Myllymäen mukaan ulkoistetuilla terveysasemilla on vähemmän lääkäreitä töissä, ja nämä myös lähettävät useammin potilaita erikoissairaanhoidon kalliisiin jatkotutkimuksiin kuin kunnan omat lääkärit. Ulkoistetut lääkärit eivät tunne alueen omaa jatkohoitojärjestelmää. Se tulee kunnalle kalliimmaksi ja potilaita juoksutetaan turhaan.
Kunnat ulkoistaneet vauhdilla
Kunnat ja kaupungit ovat ulkoistaneet terveyspalveluja vauhdilla 2000-luvun ajan. Mikkolan mukaan noin 400 000 ihmisen terveysasemapalvelut on ulkoistettu. Kaiken kaikkiaan päivystysten työtunneista on ulkoistettu yli 60 prosenttia.
Mikkolan mukaan mikään markkina-alue terveydenhuollossa ei ole kehittynyt niin nopeasti kuin ulkoistaminen.
- Firmat alkoivat lähes auton peräkonttifirmoina, ja nyt mukaan ovat tulleet ulkomaiset pääomasijoittajat. Kysymys on aika laajasta bisneksestä. Seuraava markkinarako on siellä vanhusten palveluissa. Firmojen skaala on aika laaja; työterveyshuolto, vanhustenhuolto ja perusterveydenhuolto. Ei tiedä, vaikka ne laajenisivat jopa lastensuojelun puolelle, arvioi Mikkola.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Professori Jemen-kysymyksestä: Yhteistyötä tehdään myös USA:n ja Kiinan kanssa
Kansainvälisen oikeuden professori Martti Koskenniemi huomauttaa, ettei Suomella ole mahdollisuutta vaikuttaa Jemenin rangaistuskäytäntöihin.
Eviran pääjohtaja: Ruokavalvonta toimii
Suomessa on paljastunut kaksi ruokasotkua muutaman kuukauden aikana. Ensin kohistiin hevosenlihasta, nyt hulluruohosta.
Narkolepsiaan rokotteesta sairastunut: "Korvauksista taisteleminen ollut turhauttavaa ja epäoikeudenmukaista"
28-vuotias Lauri Erämaja sairastui narkolepsiaan saatuaan Pandemrix-rokotteen joulukuussa 2009. Erämaja on huojentunut siitä, että THL vahvisti torstaina rokotteen lisänneen myös aikuisten sairastumisriskiä.
Terveyskeskuksiin saa kiireetöntä aikaa odottaa entistä kauemmin
Terveyskeskuksiin lääkäriin haluavien aika on entistä pitempi. Kiireetöntä lääkärinaikaa odottavia on nyt lähes puolet enemmän kuin syksyllä 2012.
Lahden poliisivankilassa sellipalo - vanki sairaalahoitoon
Miehen epäillään sytyttäneen patjan ja vuodevaatteet tuleen tahallaan.
Niinistö: Merimetsojahti ei saa vaarantaa ruokkeja eikä riskilöitä
Ympäristöministeri Ville Niinistö (vihr.) suhtautuu varauksellisesti luvanvaraisen merimetsojahdin lisäämiseen. Tehokkaampi metsästys saattaisi koitua muiden arvokkaiden lintulajien kohtaloksi.
Kesko tutki vihannespakasteet - hulluruohoviitteitä ei löytynyt
Suomeen on tuotu belgialaisen yrityksen kautta papu-siemensekoitusta, jonka joukossa saattaa olla myrkyllisiä hulluruohon siemeniä.
Räjähdelankaa ja vaahtomuovia - rakennustyömaiden jäte piinaa Helsingin rantoja
Helsingin merenrannoille huuhtoutuu ihmisten jättämien jätteiden lisäksi runsaasti rakennustyömaiden roskia. Pihlajasaaren rannasta löytyi esimerkiksi yli 500 räjähdelangan pätkää. Suomen rannat ovatkin Itämeren roskaisimmat.
Evira: Hulluruohoepäiltyä tuotetta vain yhdellä toimittajalla
Suomeen tuodut hulluruohoa sisältävät papu-vihannessekoitukset ovat yhden toimittajan tuomaa. Belgialaisen toimittajan tuoman erän suuruutta ei tiedetä, mutta Elintarviketurvallisuusviraston mukaan kaikki suomalaiset vastaanottajat ovat tiedossa.
Lapuan patruunoista entistä useampi matkaa USA:han
Patruunoita ja patruunakomponentteja valmistava Nammo Lapua hakeutuu yhä enemmän ulkomaisille markkinoille. Yksi syy on kotimaan kysynnän kutistuminen: kun Suomen puolustusvoimien määrärahoja kiristetään, näkyy se suoraan Lapuan patruunatehtaan tilauksissa. Yllättävänkin kova kasvu on löytynyt USA:sta.

Kommentoi aihetta
(121 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
Tja
Ilmoita asiattomasta kommentistaOngelmahan ei ole siinä että lääkäreillä olisi liikaa töitä vaan ongelma on siinä että lääkäreitä ei vain ole riittävästi. Useat kunnat valittavat sitä että lääkärin virkoihin ei yksinkertaisesti ole hakijoita. Ja niin kauan kun kunnat tarjoavat rahaa talikolla näille "lääkärifirmoille" (kenenkäs palveluksessa se viimeisin valelääkäritapaus olikaan?) ei hakijoita tulekaan. Miksi tulisikaan kun keikkalääkärinä saa kymmenkertaista palkkaa. Lääkäriliitto on mafia joka pitää suomalaisia kuristusottessa, antaa juuri riittävästi henkeä että voimme maksaa suojelurahaa. Lääkärikoulutusta pitää lisätä.
Yksi kupattu
Ilmoita asiattomasta kommentistaKapitalistit osaa kupata ja laskuttaa suolaisesti julkista sektoria,jonka laskun maksaa veronmaksaja.
Ex-virkamies
Ilmoita asiattomasta kommentistaUlkoistaminen on oikeistolaista sosiaalipolitiikkaa ankarimmillaan. Seuraukset on nyt luettavissa.
terveydenhoito kuntoon
Ilmoita asiattomasta kommentistasiis oliko kyseinen tulos kenellekään yllätys?? Ei ulkoistamisella voida saavuttaa pitkässä juoksussa taloudellista hyötyä, koska markkinoilla on vain omaa tuottavuutta hakevia yrittäjiä. Kun haetaan säästöjä niin ne otetaan aina karsimalla palveluja, ei tinkimällä suurista palkoista joten lopputulos on taatusti negatiivinen! Lääkärit ovat tällä hetkellä ahnein ja itsekkäin ammattikunta, jolla ei ole minkäänlaista moraalisia perusteita työskentelylleen. Toivonpa näkeväni päivän jolloin kupla lääkäreiden ammattiarvostuksesta kohtaa sen totuuden etteivät he ole tavallisia työntekijöitä parempia tai osaavampia omalla alallaan vaan terveydenhoito on suurelta osin tuuripeliä jossa valelääkäri pärjää yhtä hyvin kuin koulutuksen saanutkin!
Suojakeli
Ilmoita asiattomasta kommentistaTuohon "kiinnostuneen" listaan voisi vielä lisätä, että kunhan kunnat osaisivat laskea oman palvelutuotantonsa hinnan oikein, niin voisi vertailu tuottaa vähän erilaisia tuloksia. Kunnissa lasketaan pääsäntöisesti todelliset kustannukset täysin metsään. Voiton tuottaminen yksityisellä ei sitä hintaa välttämättä kalliimmaksi tee, sillä kuntienkin on tuotettava voittoa, jotta se voisi investoida. Se otetaan vaan veroja nostamalla tai muita palveluita heikentämällä.
Kumma, juttu tuo yksityisen pelko ylipäätään. Suomessa on mm. vanhuspalveluissa muutamia suuria palveluntuottajia, jotka varmasti käärivät voittoa, mutta suurin osa on pieniä perheyrityksiä, joiden omistajat eivät taatusti saa miljoonatuloja.
Jos virheitä tai laiminlyöntejä sattuu, muistetaan uutisoinnissa mainita jos kyseeessä on yksityinen, mutta jos kyseessä on julkinen palveluntuottaja, se yleensä unohtuu. Mikähän on laiminlyöntien todellinen suhde.
Vil
Ilmoita asiattomasta kommentistaAinakin kilpailutus nostaa hintoja jo lisäämällä(myyntityö) kustannuksia työhön jota ei vielä ole ehditty edes aloittamaan.
Myös erilliset tilitoimistojen maksut, ehkä myös laskutus ja palkanmaksu sekä erilliset vakuutukset joita kai, kaikki maksavat nostavat kuluja.
Nämä voivat selittää osin kustannuksia.
Jos laskutetaan vaan tehdystä tunnista joutuu yksityisyrittäjä laskemaan hieman lisää oman sairastumisensa varallekkin ja toki tunnissa on lomat ja verottajankin osuus.
Yrityksen on myös pystyttävä kasvamaan, joten voittoakin pitää hieman ottaa.
Verohelpotuksia saa tietenkin yritystoimintaan liittyvistä asioista, joten se taas hieman laskee.
Ainakin omalla alallani on näin.
Stop ulkoistamiselle
Ilmoita asiattomasta kommentistaAnnammeko siis peruspalveluministeri Paula Risikon lopettaa sairaanhoitopiirit,kuten hän aiemmin on esittänyt?
Simo
Ilmoita asiattomasta kommentistaEi ulkoistamisen tarvitsekkaan tuoda säästöjä, ainoastaan vaalitukia päättäjille!
Konsultointien seurausta
Ilmoita asiattomasta kommentistaEi mitään uutta taivaan alla!
Suurin osa ulkoistuksista on lisännyt kustannuksia. Ellei suoraan niin välillisesti. Viimeaikoina onkin ollut havaittavissa että ulkoistuksia onkin purettu parempaan tulokseen pääsemiseksi!
tilintasaaja
Ilmoita asiattomasta kommentistaKunnallisen terveysaseman tehtävänä on tuottaa PALVELUJA omistajilleeen.
Yksityisen terveysaseman tehtävänä on tuottaa VOITTOA omistajilleen.
Kaupunkilaisjärjelläkin voi päätellä kumpi tulee kalliimmaksi jatkossa.