Työterveyslaitoksesta kantelu: Aiheuttaako terveysvaaraa?
Etelä-Suomen aluehallintovirastoa on pyydetty selvittämään, onko Työterveyslaitos tehtäviensä tasalla rakennusten sisäilmaongelmien tutkimisessa.
Homepakolaiset ry. on pyytänyt Etelä-Suomen aluehallintovirastoa selvittämään, onko Työterveyslaitos laiminlyönyt tehtävänsä määrittäessään viitearvot sairaiden ja terveiden rakennusten arviointiin.
Järjestön virastolle jättämän kantelun mukaan TTL:n viitearvot on asetettu niin, etteivät ne ylity terveissä, mutta eivät myöskään home- ja kosteusvaurioisissa toimistorakennuksissa. Käytännössä siis sisäilman mikrobipitoisuuksien todetaan olevan viitearvojen alapuolella vaikka rakennus olisikin sairas ja siellä oleskelevat sairastuvat kiistattomasti.
Järjestön kantelussa todetaan, että nyt käytössä olevat, toimistojen tekniseen kuntoon tarkoitetut viitearvot on saatu vertaamalla 77 rakennusta, joissa kaikissa on ollut epäily sisäilmaongelmasta. Nämä rakennukset taas jaoteltiin vauroituneisiin ja kunnossa oleviin pääasiassa pintakosteusmittausten ja hajuhavaintojen perusteella. Terveisiin rakennuksiin niitä ei verrattu. Terveysperusteisia viitearvoja ei ole tehty.
Kantelussa aluehallintovirastoa pyydetäänkin selvittämään, ovatko viitearvojen asettamisperusteet virheelliset ja tulisiko niiden käyttö terveyshaittojen selvittämiseksi kieltää. Lisäksi kantelussa pyydetään selvittämään, onko Työterveyslaitos toteuttanut tässä yhteydessä toteuttanut lakiin perustuvaa tehtäväänsä vai onko se toiminnallaan aiheuttanut jopa terveysvaaraa.
Homepakolaiset ry on sisäilmasta sairastuneiden asioita ajava yhdistys, joka toimii vapaaehtoisvoimin. Yhdistyksen tavoitteena on mm. vaikuttaa viranomaistoimintaan ja ehkäistä sairastuneiden syrjäytymistä.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Kansalaiset pääsevät suunnittelemaan uutta sairaalaa - "enemmän taidetta, vähemmän jonoja"
Kainuun uuden keskussairaalan suunnittelussa halutaan kuulla kansalaisten mielipiteitä. Kehittäjäasiakkaat voivat vaikuttaa muun muassa sairaalan viihtyisyyteen ja hoitoympäristöjen toimivuuteen.
Syöpäjärjestöt: Syöpäpotilaiden tilanne huolestuttava
Syöpäjärjestöt ovat huolissaan syöpäpotilaiden kokonaisvaltaisen hoidon tilasta. Kehittyneiden hoitojen takia syöpään kuolee harvemmin, mutta hoidot saattavat jatkua jopa vuosikymmeniä. Rankkojen ja pitkien hoitojen vuoksi muiden tukipalveluiden rooli nousee yhä suuremmaksi.
Monacon Prinssi rahoittaa luontokuvausta Kuusamossa
Poikkitieteellisellä yhteistyöllä halutaan opastaa luonnontieteilijät valokuvauksen saloihin. Luontokuvaajia koulutetaan tunnistamaan luontoa tieteen näkökulmasta.
Rippilapsia ja ylioppilaita juhlitaan kuin hääparia
Kevään ja kesän perhejuhlat ovat suurempia kuin aiemmin.
Poliisi varoittaa lietsomasta lynkkaushaluja somessa
Poliisi on huolissaan lisääntyneestä lain ottamisesta omiin käsiin. Sosiaalisessa mediassa kynnys sympatiseerata uhria ja spekuloida tekijöillä on madaltunut. Pahimmillaan kyse on rikokseen yllyttämisestä. Vaikka keskusteluketjut johtavat vielä harvoin käytännön toimiin, suuresta joukosta saattaa aina löytyä joku, jolla on halua henkilökohtaiselle ristiretkelle.
Hoitohenkilöstön koulutuksella on haettu uudenlaisia työtapoja vanhustenhoitoon
Vaasan seudulla halutaan lähivuosina siirtyä yhä enemmän ikääntyneiden ja pitkäaikaissairaiden kotona asumiseen. Tähän tähdätään muun muassa hoitohenkilöstön täydennyskoulutuksella, jossa on keskitytty erityisesti vanhusten itsenäiseen selviytymiseen ja kuntoutukseen.
Rankin ja Kirkonmaan saarista odotetaan tarjouksia kuukauden sisällä
Puolustusvoimien toiminta Kotkan edustalla sijaitsevissa saarissa loppuu vuoden loppuun mennessä. Kohteita on esitelty muutamalle ostajaehdokkaalle.
Liikkuva lääkäri säästäisi aikaa ja parantaisi hoidon tasoa
Terveyskeskuslääkäreiden aika ei riitä vastaanottotyön lisäksi vanhusten hoivakodeissa kiertämiseen. Moni kunta on paikannut tilannetta liikkuvalla lääkäripalvelulla.
Siviili- ja sotilaslentokoulutus halutaan yhteen
Suomessa halutaan yhdistää siviili- ja sotilaslentokoulutuksen alkuvaihe.
Ruotsissa ajokortti paljon halvempi kuin Suomessa
Ruotsissa ajokortin suorittaminen on huomattavasti joustavampaa kuin Suomessa. 90 prosenttia ajokorteista ajetaan opetusluvan ja autokoulun yhdistelmällä. Joustavuudella hinnaksi jää puolet Suomen hinnasta ja ajotaidonkin puolesta systeemi vaikuttaa toimivan.
