Pääministeri Vladimir Putin arveli, että Moskovan maanantaisten metro-iskujen taustalla saattaa olla samat tekijät.
Venäläisten tiedotusvälineiden mukaan kuolleiden joukossa on Kizljarin kaupungin poliisipäällikkö. Kuolleista kaikkiaan yhdeksän on poliiseja. Yli 20 loukkaantui. Kizljar sijaitsee lähellä Tshetshenian rajaa Dagestanissa pääosin venäläisten asuttamalla alueella.
Pääministeri Putin sanoi loma-asunnollaan Moskovan lähellä, että Moskovan ja Dagestanin pommi-iskuilla voi olla samat taustavoimat.
Paikalliset viranomaiset kertoivat, että ensimmäinen räjähdys sattui autossa, jota poliisi yritti pysäyttää. Kuljettaja räjäytti räjähdelastinsa, jonka arveltiin olleen matkalla Kizljarin keskustaan. Kun poliiseja ja asukkaita kerääntyi räjähdyspaikalle, poliisin virka-asuun pukeutunut itsemurhapommittaja laukaisi räjähteensä puolisen tuntia ensimmäisen pommin jälkeen.
Medvedev: pelon ja paniikin kylvöä ei sallita
Myös presidentti Dmitri Medvedev sanoi, että Moskovan ja Dagestanin iskut ovat saman ketjun lenkkejä. Medevedevin mukaan terroristien tavoite on horjuttaa tilannetta maassa, tuhota kansalaisyhteiskunta ja kylvää pelkoa ja pakokauhua kansalaisten keskuuteen. - Emme aio sallia sitä, vaan teemme kaiken voitavamme maan ja kansan vahvistamiseksi, sanoi Medvedev televisioidussa lausunnossaan.
Dagestan on Venäjään kuuluva tasavalta Kaspianmeren rannalla Tshetshenian naapurissa. Koko Pohjois-Kaukasuksen muslimivaltaisella alueella väkivaltaisuudet ovat kiihtyneet Venäjän turvallisuusjoukkojen ja alueella toimivien islamistiryhmien välillä.
Näiden islamistiryhmien arvellaan olevan maanantaina Moskovan metrossa tehtyjen pommi-iskujen takana. Kahdessa itsemurhaiskussa kuoli 39 ihmistä. Mikään ryhmä ei ole kuitenkaan ilmoittautunut iskujen tekijäksi.
Keskiviikkoisten iskujen jälkeen Venäjän sisäministeriö määräsi turvatoimia kiristettäväksi julkisilla paikoilla Dagestanissa.