Iskut tehtiin Karabulakin kaupungin poliisiaseman edustalla. Karabulak sijaitsee 20 kilometrin päässä Ingushian hallinnollisesta pääkaupungista Magasista.
Vaikka toinen räjähdys oli voimakas, se ei aiheuttanut kuolonuhreja, kertoo uutistoimisto Itar-Tass. Yksi poliisimies haavoittui lievästi.
Viranomaisten mukaan autopommi räjäytettiin kauko-ohjauksella, kun tutkijat saapuivat ensimmäisen räjähdyksen tapahtumapaikalle.
Muslimienemmistöinen Ingushia sijaitsee levottoman Tshetshenian naapurissa Pohjois-Kaukasiassa.
Itsemurhaiskijät ovat tehneet kuluneen viikon aikana useita iskuja eri puolilla Venäjää. iskujen voidaan katsoa alkaneen viime maanantaina Moskovasta, missä kaksi naista räjäytti itsensä metroasemilla. Iskuissa on saanut surmansa noin 50 ihmistä.
Viranomaiset ovat syyttäneet iskuista äärimuslimeja. Paikallispoliisin kovat otteet ja korruptoituneisuuskin saattavat olla iskujen taustalla.