Brasilian vaalilakiin tehtiin viime vuonna muutos, joka kieltää "audio- ja videomateriaalin käytön, joka jollakin tavoin alentaa tai tekee naurettavaksi ehdokkaita tai poliittisia puolueita". Muutos astui voimaan heinäkuussa.
Poliitikolle vinoiluun syyllistyvä voi saada jopa 100 000 realin eli lähes 45 000 euron sakot. Teon uusija voi joutua maksamaan summan kaksinkertaisena.
- Tämä on vitsi, mutta se ei ole tippaakaan hauska, sanoi standup-koomikko Fabio Porchat, joka osallistui mielenilmauksen järjestämiseen.
- Ensin emme saa nauraa poliitikoille, mutta tästä se kasvaa. Vuoteen 2015 tultaessa meidän ei sallita edes puhua hallituksesta, Porchat maalaili.
Arvostelijoiden mukaan laki tuo mieleen Brasilian sotilasdiktatuurin vuosina 1964-1985, jolloin sanomalehtiä, televisio-ohjelmia ja jopa saippuaoopperoita sensuroitiin rutiininomaisesti.
Sadat mielenosoittajat marssivat sunnuntaina vaalilakia vastaan Rio de Janeirossa pitkin Copacabanan rantaa.
- Jos et halua olla poliitikko, jolle nauretaan, ole rehellinen poliitikko, luki erään mielenosoittajan kyltissä.
Lokakuun vaaleissa Brasilialle valitaan presidentti, senaattorit, kongressiedustajat ja kuvernöörit.