Unkarin pääministeri Viktor Orban on pitänyt vuosittaisen maan tilaa koskevan puheensa. Orban puolusti tiukasti linjaansa, jota hän kuvailee "epä-liberaaliksi".
Orban vastusti ankarasti muita kulttuureja edustavien ihmisten tuloa Unkariin. Monikulttuurinen yhteiskunta on hänen mielestään harhakuva.
Pääministeri lupasi taistella kaikin keinoin estääkseen maahanmuuton, joka on hänen mielestään muuttamassa Unkarin pakolaisleiriksi. Unkariin on tullut runsaasti parempaa elintasoa hakevia siirtolaisia erityisesti köyhästä Kosovosta. Harva heistä kuitenkaan haluaa jäädä Unkariin, vaan he pyrkivät Saksaan tai muihin vauraampiin EU-maihin.
– [Unkarilaiset] eivät halua, että maahan saapuu muista kulttuureista ihmislaumoja, jotka ovat kykenemättömiä sopeutumaan ja jotka ovat uhka yleiselle turvallisuudelle, työpaikoille ja elinkeinoille, Orban jyrisi.
Pääministeri oli tietoinen ajatustensa herättämistä ärtyneistä tuntemuksista liberaaleissa länsimaissa.
– Unkarilaiset ovat luonnostaan poliittisesti epäkorrekteja. Tämä tarkoittaa, etteivät he ole menettäneet maalaisjärjkeään, hän perusteli. Orbanin puolue on ollut ehdottomassa enemmistössä maan parlamentissa, joskin sen suosio on mittauksissa viime aikoina näyttänyt hieman hiipuvan.
Pääministeri puolusti myös konservatiivihallituksensa aikomusta luopua liberaalista sosiaalipolitiikasta, joka Orbanin mielestä on kristillisten arvojen vastaista.
Unkarin hallituksen kansallismielinen politiikka on ollut länsimaiden hampaissa myös siksi, että hän on pitänyt Vladimir Putinin Venäjää esimerkillisenä valtiona.
Puheessaan Orban kehui hallituksensa onnistumista talouspolitiikassa. Maan talouskasvu oli viime vuonna Euroopan korkeimpia, 3,5 prosenttia ja inflaatio matala.
Ulkomaiset yhtiöt ovat kuitenkin alkaneet karsastaa Unkaria, koska niille on asetettu korkeampi veroprosentti. Hallituksen talouspäätöksiä pidetään myös ailahtelevina.