Vaasan Sähkö ei aio enää jatkorahoittaa Fennovoiman uutta ydinvoimalaa. Vaasan Sähkö on kesäkuusta lähtien ollut Fennovoima-hankkeessa mukana omistamiensa Voimajunkkarien osakkeiden myötä. Nyt vaasalaiset aikovat myydä osakkeet ja keskittyvät edelleen EPV Energian kehittämiseen.
– Voimajunkkareiden osakkeiden määrä on Vaasan Sähkön kannalta vähäinen ja oikeuttaisi vain vajaan kahden megawatin osuuteen voimalaitoksesta, Vaasan Sähkön toimitusjohtaja Hannu Linna perustelee.
Vaasan Sähkö sai Voimajunkkareiden osakkeita Hiirikosken Energian kaupassa ja fuusiossa. Voimajunkkarit on pohjalaisten energiayhtiöiden muodostama yhtiö, joka on perustettu nimenomaan Fennovoiman ydinvoimalahanketta varten.
– Vaasan Sähkön strategiana on hakea sähkön tuotannon mittakaavaetua keskittämällä energian hankintainvestoinnit EPV Energia Oy:n kehittämiseen, toteaa toimitusjohtaja Hannu Linna. Vaasan Sähkö omistaa yli 40 prosenttia EPV Energiasta, joka on merkittävä Teollisuuden Voiman osakas.