Venäjän valtiovarainministeriö aikoo pyytää, että sille luovutetaan valtion Reservirahastosta 3,17 biljoonaa ruplaa eli noin 46 miljardia euroa. Summalla katettaisiin valtion budjetissa olevaa aukkoa.
Asiasta kertoi maan valtiovarainministeri Anton Siluanov.
– Aiomme pyytää 3,170 biljoonaa ruplaa ja lisäksi meillä on oikeus käyttää 500 miljardia ruplaa (7,3 miljardia euroa) tälle vuodelle jo myönnettyjä rahoja, Siluanov totesi hallituksen kokouksessa.
Valtiontalouden vaje on seurausta ruplan arvonlaskusta, öljytulojen laskusta sekä länsimaiden pakotteista.
Venäjän keskuspankin varapääjohtaja Dmitri Tulin vahvisti arvion Reservirahastosta otettavasta summasta uutistoimisto Reutersille.
– Näissä olosuhteissa keskuspankin on - valtion kansainvälisten rahastojen hoitajana - velvollisuus ottaa [rahasto] käyttöön, mikä mahdollistaa, ei vain valtiolle, vaan myös yrityksille veloista selviämisen, Tulin pohdiskeli.
Tulinin mukaan keskuspankki lähtee siitä arviosta, että pakotteet pysyvät voimassa "de jure tai de facto".
Venäjällä on kaksi rahastoa - Reservirahasto ja Hyvinvointirahasto - joihin talouden hyvinä aikoina koottiin rahaa. Niissä oli tammikuussa valtiovarainministeriön mukaan rahaa yhteensä noin 150 miljardia euroa. Asiasta uutisoi tuolloin Sputnik-uutistoimisto.
Venäjän ruplan arvo on Tulinin mielestä tällä hetkellä kymmenisen prosenttia aliarvostettu. Rupla on viime viikkoina jonkin verran vahvistunut viime vuoden lopun pohjanoteerauksestaan.