Kantakaupungin suosituimmalle uimarannalle Vanhansatamanlahdella asetettiin kieltokyltit perjantaina. Uimavalvoja päivystää rannalla vielä ainakin tämän päivän.
Terveysvalvonnan torstaina puolenpäivän aikaan ottama näyte sisälsi ulosteperäisiä e.coli -bakteereita 730 kappaletta sadassa millilitrassa kun raja-arvo on 500 kappaletta. Näytteet otettiin vesilaitoksen pyynnöstä.
Torstaiyönä Kokkolaa koetellut rankkasade sai Sannanrannan pumppaamon ja jätevedenpuhdistamon välisen viemärin tulvimaan. Kokkolan Veden arvion mukaan kello 03-04 maastoon pääsi 500 kuutiota puhdistamatonta jätevettä. Siitä arviolta 90 prosenttia oli sadevettä.
– Se valui Outokummuntien ja Hiekkaperäntien ojiin ja sitä kautta Vanhansatamanlahteen. Aloitimme eilen aamulla torjuntatyöt eli puhdistimme ojista 150 kuutiometriä jätevettä, kertoo Kokkolan Veden käyttöpäällikkö Risto Lauri.
Laurin muistin mukaan vastaava onnettomuus tapahtui alueella myös vuonna 2007.
– Veden voima on suuri. Kun viemäriin pakkautuu liikaa vettä, nostaa se parikymmenkiloisen viemärikannen syrjään.
Risto Laurin mukaan osa Vanhansatamanlahden bakteeriylityksistä voi johtua myös Suntista, sinne kun johtuu usein rankkasateilla jätevettä.
Terveysviranomaisten tietoon ei ole tullut sairaustapauksia. Rannalta otetaan uusintanäytteet maanantaina.