Artikkeli on yli 16 vuotta vanha

Villisikakinkku haastaa perinteisen

Villisikakinkku joulupöydässä ei ole onnekkaiden metsästäjien etuoikeus, vaan sitä on tarjolla myös muille kuluttajille. Pohjois-Karjalassa villisikatiloja on nyt 15.

Villisikoja aitauksessa.
Kuva: YLE / Ari Haimakainen

Yksi tiloista on Aamu-Usvan riistatila Liperin Mattisenlahdessa. Kymmenen hehtaarin suuruisessa metsätarhassa tepastelee parisataa villisikaa. Yrittäjä Timo Monosen mukaan villisika on aika lailla erinäköinen kuin kesy sika.

- Sillä on pitemmät jalat kuin tavallisella possulla. Lisäksi se on harteikkaampi eli sen etuosa on varsin vanttera. Näin talvella villisialla on paksu karvapeite. Jonkun verran se tarhassa ollessaan kesyyntyy ja oppii tuntemaan ruokkijansa. Jos tarhasta karanneeseen villisikaan törmää, ei sitä kuitenkaan kannata mennä taputtelemaan, Timo Mononen varoittaa.

Villisikakinkun erottaa tavallisesta joulukinkusta sekä maun että ulkonäön osalta.

- Villisian väri on lähellä hirven ja naudan lihaa, puhutaan punaisesta lihasta. Maku on erittäin täyteläinen. Myös tarhatun villisian ja luonnossa villinä elävän villisian lihan maussa on eroa. Se johtuu mm. ruuasta. Tarhatun villisian ruokinta on tarkkaan tutkittua, sille syötetään pääasiassa viljaa. Luonnossa villisika syö lähes kaikkea mahdollista, kertoo Timo Mononen.

Lihan makuun vaikuttaa Monosen mukaan myös se, että metsästystilanteessa ajojahdin aikana villisian lihaan erittyy stressihormoneja. Se ei ole lihalle hyväksi.

- Tarhassa villisian lopetus tehdään niin, ettei stressihormoneja synny, kertoo Timo Mononen.

Pitkä kasvatusaika näkyy hinnassa

Villisikakinkun valmistus ei juuri poikkea tavallisesta joulukinkusta.

- Teurastamolla kinkusta poistetaan nahka ja ylimääräinen rasva eli se on sillä tavalla vähän toisennäköinen. Villisikakinkku kannattaa paistaa paistopussissa, Timo Mononen neuvoo.

Villisikakinkun himolle hintaa kertyy enemmän kuin tavalliselle kinkulle.

- Villisian kasvatus vie 5-6 kertaa pitempään kuin kesyn sian. Tavallisen kinkun hinta vääristyy myös siinä, että se on kaupoille ns. sisäänheittotuote eli hinta poljetaan mahdollisimman alas. Villisikakinkun kohdalla niin ei kerta kaikkiaan kannata tehdä, sanoo Timo Mononen.

Mononen on mukana Karelian Riista Osakeyhtiössä. Se perustettiin osuuskuntana muutama vuosi sitten, ja toiminnan myötä villisian kasvatus on kehittynyt maakunnassa ammattimaisempaan suuntaan.