Artikkeli on yli 13 vuotta vanha

Digikamerat avuksi kalliomaalausten etsinnöissä

Vuosituhansien aikana Saimaan vedenpinta on laskenut kahdeksan metriä. Siksi punamullalla maalatut maalaukset saattavat löytyä yllättävistäkin paikoista.

Tämänkaltaisesta jyrkästä kallioseinämästä voisi etsiä kalliomaalauksia.
Tämänkaltaisesta jyrkästä kallioseinämästä voisi etsiä kalliomaalauksia. Kuva: Olavi Kietäväinen
  • Pekka Havukainen

Puumalalaisen valokuvaajan Olavi Kietäväisen mielestä kannattaa ottaa uusi tekniikka käyttöön kalliomaalausten metsästyksessä. Monilla on puhelimilla ja taskuun mahtuvilla kameroilla mahdollisuus ottaa kuvia luonnosta retkillään.

- Itse olen ottanut kalliokohteista kameralla kuvia ja sitten kotona tietokoneella suurentanut kuvia. Vielä ei ole tärpännyt, kertoo Olavi Kietäväinen.

Nykyisten kameroiden pikselimäärät antavat mahdollisuuden suurentaa kuvia moninkertaisesti. Kuvat pysyvät paremmin kameroiden muistissa kuin ihmismielessä.

Järvi-Suomi on otollisinta aluetta uusiin kalliomaalauslöydöksiin

Suur-Saimaan alueelta on tunnettuja kalliomaalauksia Ristiinan Astuvansalmelta ja sieltä edelleen kohti Kymenlaaksoa. Tuorein löydös on Heinävedeltä läheltä Valamon luostaria. Heinävesi- Mäntyharju- Puumala -alueelta on löydetty jo tähän mennessä useita maalauksia. Kokonaisuudessaan Suomessa on löydetty maalauksia lähes 100.

Saimaan alueella veden pinta on laskenut 8 metriä. Löydökset ovat sijainneet korkeilla kallioseinillä nykyisissä  sekä muinaisissa saarissa. Nykyinen Saimaan pinta on keskimäärin 76 metriä meren pinnan yläpuolella.

Maalaukset on ajoitettu tehdyksi noin 5000-1500 vuotta  ennen ajanlaskun alkua.

Valokuvaaja Olavi Kietäväinen Luukkolan kyläyhdistyksestä Puumalasta aikoo innostaa ihmisiä etsimään uusia punamullalla maalattuja kalliomaalauksia alueeltaan.

- Jos meidän kylältä löytyy kalliomaalaus, se antaa matkailulle uutta vauhtia, arvelee Olavi Kietäväinen.

- Löytäjälle uusi kalliomaalauslöydös on varmasti elämän tärkeimpiä hetkiä.