Artikkeli on yli 12 vuotta vanha

Viestintävirasto: GSM-puheluita voidaan salakuunnella helposti

GSM-matkapuhelinverkon kautta kulkevia puheluita ja tekstiviestejä pystytään seuraamaan aiempaa nopeammin ja helpommin, mikä vaarantaa liikenteen luottamuksellisuuden, varoittaa Viestintävirasto. GSM-verkoissa käytössä olevaan liikenteen salausjärjestelmään voidaan murtautua nykyään jopa alle minuutissa.

Kännykällä kirjoitetaan tekstiviestiä.
Kuva: YLE / Harri Vähäkangas

Viraston mukaan GSM-verkoissa yleisesti käytettävään A5/1-salausmenetelmään pystytään murtautumaan sopivan laitteiston ja ohjelmiston avulla helposti. Tekniikkaa käytetään matkapuhelimen ja GSM-verkon tukiaseman välisen viestinnän, esimerkiksi puheluiden ja tekstiviestien salaamiseen.

Salauksen murtaminen tarkoittaa käytännössä sitä, että GSM-verkon kautta kulkevien puheluiden ja muiden viestien luottamuksellisuuteen ei voi enää täysin luottaa.

A5/1-salaustekniikkaa ei kuitenkaan käytetä 3G- tai uusissa 4G-verkoissa, joten paras tapa suojautua salakuuntelulta on käyttää näitä verkkoja. 3G-verkossa toimiva matkapuhelin voidaan määritellä pysymään aina 3G-verkossa, jolloin sitä ei voi salakuunnella.

Puheluiden salakuuntelu rikollista puuhaa

Salakuuntelu ei kuitenkaan ole aivan jokapojan puuhaa, vaan se vaatii esivalmistelua ja edistyneiden laitteiden lisäksi syvällistä tietoa GSM-verkon tekniikasta. Lisäksi salakuuntelijan on tiedettävä kohteen sijainti ja seurattava kohdetta. Tästä syystä yksittäisen ihmisen viestien salakuuntelu onkin erittäin epätodennäköistä.

A5/1-salausmenetelmälle on olemassa myös uudempia vaihtoehtoja, mutta niiden käyttöönotto vaatisi päivityksen kaikkiin vanhoihin GSM-tukiasemiin. Suurin osa viime vuosina myydyistä matkapuhelimista sisältää tuen uusille salaustekniikoille, osa vanhemmista malleista ei.

Viestintävirasto muistuttaa, että matkapuheluiden ja viestien sisältämän tiedon hankinta on rikos. Myös teknisen suojauksen purkavan järjestelmän hallussapito voi olla rangaistavaa.