Artikkeli on yli 11 vuotta vanha

Opetushallitus: "Suurin osa päivänavauksista kouluissa tänä päivänäkin ei-uskonnollisia"

Opetushallituksesta arvioidaan, että uskonnollisia päivänavauksia pidetään kouluissa kerran viikossa tai kahdessa.

  • Paula Tapiola

Koulun on järjestettävä vaihtoehto uskonnolliselle päivänavaukselle, oikeusasiamies on linjannut tänään tiistaina. Opetushallituksessa linjaus otetaan vastaan tyynesti.

– Sinänsä tämä ei ole mikään uusi asia. Nyt vaan tarkennetaan ohjeita ja muistutetaan tästä velvoitteesta. Aiheuttaahan se miettimistä kouluissa, jos järjestetään useampia erisisältöisiä tilaisuuksia, hallintojohtaja Matti Lahtinen Opetushallituksesta arvioi.

Oikeusasiamies on ottanut kantaa päivänavauksiin, koska peruskoulun oppilas valitti, että hänelle ei järjestetty uskonnollisen päivänavauksen ajaksi korvaavaa toimintaa. Päivänavauksista määrätään perusopetusasetuksessa ja lukioasetuksessa. Kummassakin todetaan vain, että päivän työ aloitetaan lyhyellä päivänavauksella. Sen sisältöä ei tarkenneta.

– Vaihtoehto voi olla päivänavaus, jossa ei ole uskonnollista sisältöä. Siinä voi olla vastaavalla tavalla puhetta ja musiikkia, mutta ilman uskonnollista sisältöä. Meillä on suurin osa päivänavauksista kouluissa tänä päivänäkin ei-uskonnollisia, Lahtinen sanoo.

Opetushallitus ei tilastoi, kuinka monessa koulussa päivänavaukset ovat uskonnollisia tai ei-uskonnollisia, eikä sitä, kuinka monessa koulussa tarjolla on molemmat vaihtoehdot. Lahtisen tuntuma on, että tällä hetkellä kouluissa pidetään uskonnollinen päivänavaus kerran viikossa tai kahdessa viikossa.

Käykö niin, että uskonnolliset päivänavaukset katoavat kokonaan?

– Meillä koulujen traditioon kuuluu uskonnollisiakin elementtejä, kuten eduskunnan perustuslakivaliokuntakin on todennut. Kannanotto on ollut se, että koulujen ei pidä näistä luopua, mutta ratkaisuvalta on jätetty koulutasolle. Koulut ratkaisevat, minkälaisia päivänavauksia järjestävät, hallintojohtaja Matti Lahtinen Opetushallituksesta sanoo.